PILATES VE TEMEL İLKELERİ

Pilates Nedir?

Pilates metodu yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates (9 Aralık 1883 – 9 Ekim 1967) tarafından geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Kendi soyadını vermiş olduğu pilates metodunun zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için kontroloji (kontrol bilimi) olarak da adlandırmıştır. Joseph Almanya’da dünyaya gelmiştir ve doğuştan raşitizm, ateşli romatizma ve astım gibi hastalıkları olması, onun bedenine yönelmesine yol açmıştır.Küçük yaşlardan itibaren bu fiziksel sorunlarının üstesinden gelmeye çalışmıştır. Yaşadığı, gözlemlediği sağlık problemleri ve yaşam deneyimleri bu metodunu geliştirmesine sebep olmuştur. Joseph, pilates metodu üzerine iki kitap yazdı; Sağlığınız (1934) ve Kontroloji Yoluyla Yaşama Dönüş (1945)

Bedensel Eğitim Alanında Devrim Yapan İyileştirici Bir Egzersiz Sistemi

Pilates metodu bütünsel sağlığa giden yolu göstermektedir.Sağlıklı yaşama bütünsel bir bakış ve yaşam boyu gelişim yöntemidir. Joseph, Kontroloji Yoluyla Yaşama Dönüş adlı kitabının ilk paragrafında şöyle yazmıştır; “Fiziksel zindelik, mutluluk için ilk gereksinimdir. “Bizim fiziksel sağlık anlayışımız; gündelik rutin işlerimizi içten gelen bir tat ve zevk duyarak, kolay ve tatminkar bir şekilde yapabilme kabiliyetine sahip, zihni kuvvetli ve bütün kısımları eşit ölçüde gelişmiş bir vücuda erişmek ve bu vücudu korumaktır.”

Pilates sistemi vücudun her bölümünü çalıştırmaya yönelik farklı aktivitelere uygun egzersizler içerir. Bunu yüksek kardiovasküler egzersiz üzerine yoğunlaşmadan gerçekleştirmeyi hedeflerler. Egzersizler pilates minderi üzerinde ya da özel olarak dizayn edilmiş aletlerle yapılır. Joseph, 500 belirli egzersiz tasarladı. Pilateste egzersizler, zihinsel ve bedensel farkındalık ve bütünlüğü sağlamak için birbirini tamamlayan altı temel prensip doğrultusunda yapılır:

PİLATESİN 6 TEMEL PRENSİBİ

Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekmektedir.

“Egzersiz yaparken hareketin doğru şekline konsantre olun. Bunu yapmazsanız hareketin bütün faydalarını kaybedersiniz.” Joseph Pilates

Merkezleme: Bütün hareketler merkezden başlar. Merkez; karın, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir.

Kontrol: Pozisyonların ve sıralamalarının, tam kontrol altında ve tüm detaylara dikkat edilerek yapılması, hareketlerden en iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır.

“İyi postür, tüm vücut mekanizmaları kontrol altında tutulduğu zaman başarılı bir şekilde kazanılabilir.” Joseph Pilates

Akıcılık: Pilates, birbirine bağlı ve devamlı bir hareket akışı içinde yapıldığında doğrudur. Hareketler, acele edilmeden her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.

Doğruluk: Hareketler belirsizce değil tam yapılmalıdır. Kullanılan tekniğin ve yapılışının doğruluğu inanılmaz sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Pilates tekniğinde sonuç detayda gizlidir.

“Birkaç tane dengeli ve düzgün sıralamayla yapılan iyi tasarlanmış hareket, saatlerce yapılan gelişigüzel egzersizden daha değerlidir.” Joseph Pilates

Nefes: Nefes, vücutla zihni birleştirir, duygusal ve mental hâli yansıtır. Bazı hareketleri birbirine bağlar ve vücudu sabitler.

Pilatesin diğer egzersizlerden farkı prensipleri ve uygulama biçimidir. Modern çok tekrarlı egzersizlerin aksine, yavaş ve akıcı hareketlerle uygulanır. Verimli bir çalışma için her egzersizde nefese ve hareketlerin doğru yapılmasına odaklanılır. Klasik egzersizlerde; “dip” olarak adlandırdığımız küçük, zayıf kas grupları zayıflamaya devam ederse ve sadece büyük kas grupları güçlenme eğiliminde bırakılırsa. Bu durum dengesiz kas gelişimine ve bununla doğru orantıda omurga eğriliklerine ve sakatlıklara yol açabilir.

Her 10 kişiden 8’i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ve tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikayetleri ortaya çıkıyor. Pilates zihninizi vücut hareketlerine, karın-bel-kalça (core) bölgesini geliştirmeye odaklamaktadır, denge ve koordinasyonu geliştirerek stresi azaltmaktadır. Pilates egzersizleri omurganın daha sağlıklı olmasını, vücudun doğru pozisyonda duruş alışkanlığını kazanmasını sağlıyor. Omurganın dayanıklılığını arttırmaya ve eklemlerin hareket kabiliyetini geliştirmeye yönelik hareket zincirlerinden oluşur.

Egzersizler güvenli ve kontrollü yapıldığından her yaş seviyesine uygundur. Pilates vücudumuzu daha iyi tanımamızı sağlar ve faydalarını günlük hayatımızda da hissederiz. Pilates günümüzde fitness kulüplerinde, özel stüdyolarda, rehabilitasyon merkezlerinde ve hastanelerde çeşitli rahatsızlıkları olan insanlardan profesyonel sporculara kadar herkesin sağlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Hamile kadınlarda egzersiz konsantrasyon ve nefes çalışmalarından programlı olarak yararlanabilirler. Doğru yapıldığı takdirde sakatlanma riski yoktur. Diğer egzersizlere oranla insana kendini bitmiş tükenmiş hissettirmiyor.